Přeskočit na hlavní obsah

Volnočasový prostor, aneb, kde si nesmíme hrát.

Volnočasové aktivity, hřiště plné sportovců, akce konající se v obci a třeba i pod záštitou obce, děti, které dokážou popustit svou energii na hřištích a to vše u nás ve Stráži? Pokud si chcete jít zasportovat, nebo třeba jen zakopat s míčem, tak to u nás v obci moc nejde, nebo jen s brzkou vidinou úrazu. 


Znáte to rčení „Kdo si hraje nezlobí“? Platí to pro velké i malé a zdálo by se, že to platit bude všude, ale třeba u nás ve Stráži tomu vždy tak není. Co víc, zdá se, že obec dělá vše pro to, abychom si neměli kde hrát. Pomineme-li hřiště u Sokolíka, o které je dobře pečováno i za přispění obecního rozpočtu, tak máme v obci další dvě hřiště. Jedno horší, než to druhé. Jedno u kostela, nebo chcete-li podél Studánecké ulice a to druhé u řadovek v ulici Dolní řadová.


Jako táta dvou synů a fanda sportů od fotbalu po tenis, jsem hrál na všech hřištích v obci buď aktivně s partou nadšenců a sousedů, nebo s dětmi jednoduše kopal do balónu a vždy to zavánělo výronem nebo alespoň nataženým vazem vzhledem ke stavu povrchu.  Byl jsem moc rád, když v obci vznikla iniciativa sousedů a tátů, co si s dětmi neměli kde hrát, nebo lépe řečeno nebylo jim jedno jak hřiště vypadají a v jakém jsou stavu. Pod vedením jednoho z těch lidi byl založen oficiální spolek SK Střevle, pod jehož křídly se konalo spousta sranda mačů a vyžití pro děti, a to převážně na hřišti u řadovek. Celé hřiště, vedeno spolkem SK Střevle, se pomalu začalo revitalizovat, všichni dohromady jsme investovali stovky hodin práce a materiálu bez jakékoli pomoci obce, abychom si mohli zpříjemnit volný čas s dětmi na hřišti a v bezpečném prostředí.


Opravili jsme potrhané sítě, vysekali vysokou trávu kolem hřiště, vykáceli nálet tak, aby bylo možné dojít pro zakopnutý míč a odvezli desítky kilogramů odpadků, které se v okolí hřiště našly. Nebylo to lehké. Třeba na svahu pod hřištěm, směrem do kotliny, jsme pracovali v podstatě několik dnů, než se svah dal dohromady a to včetně zabezpečení odpadních skruží, kde kupříkladu chyběly poklopy.  

Udělali jsme vše co jsme mohli, krom výměny povrchu samotného. Ale i tak jsme ho alespoň místy znovu přilepili a zadělali mnoho děr, aby byl v nouzovém režimu použitelný. Zároveň jsme také zabudovali patky pro stojny sítě po okraji hřiště, které zde úplně chyběly.


Od té doby jsme na hřišti odehráli nesčetně her nohejbalu, fotbálku a uspořádali dokonce i dětský den, včetně hostiny z divočáka, věnovaného nám vítězem soutěže Mr. Guláš Malá Skála 2019.

Do těchto aktivit, ať už revitalizace hřiště a jeho okolí, nebo samotných her na něm, se nakonec zapojily desítky lidí a spousta rodin s dětmi z naší obce, ale hlavně nám všem  obnova hřiště dělala radost. Najednou ožil jinak zapomenutý a mrtvý kout Stráže a to vše jen iniciativou občanů.


Měli jsme za to, že když už není obec schopná se o hřiště starat jako o svůj majetek a nechá ho zpustnout do fáze nepoužitelnosti, tak se k němu na náš popud alespoň postaví čelem a pomůže s jeho revitalizací a obnovou. Jeden by si řekl, že v obci s jejím rozpočtem a každoročním přebytkem se najde chuť a zcela určitě rozpočtová kázeň do hřišť investovat, ale poznání trpké reality bylo tvrdé. 

Nejprve SK Střevle, jako oficiální spolek, zažádal obec o udělení hřiště do svěřené péče s možností hlubší rekonstrukce, protože mělo možnost získat nový povrch z druhé ruky, vyřazený kdesi v Liberci. To obec v čele s paní starostkou zamítla, vzhledem ke ztrátě kontroly nad rekonstrukcí. Jistě pochopitelný krok ze strany obce, jelikož má již roky vyčleněné prostředky na rekonstrukci v ročních rozpočtech obce. Naskýtá se otázka, proč již nebylo hřiště dávno rekonstruováno? Obec o jeho existenci ví, stav, vzhledem k nulovým investicím za poslední roky, lze předvídat a přesto na to musejí sami občané upozornit. Odpověď je, jak je u nás bohužel již tradicí, jednoduchá. Obec se  nestará o svůj majetek jak by měla.


Po dotazu na paní starostku, zda by SK Střevle mohla dostat do správy hřiště u řadovek, obec reagovala neskutečně rychle a přímočaře, což je vlastně to nejlepší, co by mohla udělat, ale její řešení jaksi odporuje logice věci a rozhodně odporuje pojmu veřejný prostor. Reakce vedení obce byla bryskní, druhý den po žádosti o správu byla nainstalována značka zákazu vstupu s dovětkem „obecní majetek, nebezpečí úrazu“. A to bez sebemenší zpětné reakce k občanům! No řekněte sami, není to skvělá odezva na problém? 


Při následujícím zastupitelstvu jsem se paní starostky ptal, jak je na tom s rekonstrukcí hřiště. Odpověď, jak to u ní tak bývá, byla podrážděná, nicméně sdělila, že hřiště je celé ty roky vlastně nezkolaudovaná stavba na pozemku, který není zaměřen geodetem a že tedy obec musí postupovat tak, že nejprve zkolauduje stavbu a pak teprve lze uvažovat o revitalizaci hřiště. Výborná odpověď … vím, že mám 20 let černou stavbu a nic s tím nedělám, ale na podnět občanů budu možná konat, nebo spíš doufat, že nebudu muset dělat nic. 



Po našem tlaku a hlavně Radima Koutníka, místostarosty, který poprvé za existenci nezkolaudovaného hřiště začal dělat nátlak na vedení obce, se zdají být věci v pohybu. 

 

Pozemek pod hřištěm je na náklad obce zaměřen a budou dodány podklady od pana Koutníka na rekonstrukci povrchu hřiště a pro následnou legalizaci.


Chtěl bych být optimista a říct, že máme vyhráno a třeba i sezónu 2020 zažijeme na novém povrchu a v zázemí, které si místní občané užijí. Vše ale záleží jen a jen na vedení obce a její ochotě a angažovanosti se do projektu pustit. Peníze jsou vyčleněné, kroky pod nátlakem byly učiněny, moc nám toho už nechybí. Držím nám palce!













MS ODS Stráž nad Nisou, předseda
Vladimír Pekuláš, vpekulas@gmail.com, 775 955 839






























Komentáře

Nejčtenější

Krásné Vánoce 2020

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce,  spousta dárečků pod stromeček a hodně zdraví. Mějte se rádi a užívejte atmosféru v kruhu rodinném 🎄🎄🎄

Virtuální most a děti na kolejích

  Naše obec by nemusela být zas tak odlišná od jiných obcí, ale má v sobě velký klín v podobě rychlostní komunikace, která ji půlí mezi lepší a horší Stráž. Nevěříte? Zeptejte se, nebo lépe, běžte se podívat východně od rychlostní komunikace a uvidíte roky zanedbávanou část obce bez investic. Kopečáci, jak si tamní obyvatelé říkají, vám budou dlouho vyprávět o slibech a studiích a projektech, které jim byly představeny jako hotové věci. K realizaci čehokoliv bohužel obec nepřistoupila, a tak se tristní stav této časti obce jen horší. Projekt nové výstavby v této lokalitě, kde má přibýt dalších zhruba padesát domů, tak jen zvyšuje zoufalost místních občanů. Být na té „dobré“ straně Stráže má jistě svoje výhody. Sběrný dvůr (místo) za domem, škola co by kamenem dohodil, školka hned vedle. Autobusové zastávky, chodníky, plynofikace, připojky na odpady, atd. A cože tedy mají od obce Kopečáci? Sliby. Moc jsem tomu nevěřil, ale děti základní školy a nejen ťi, mají ve zvyku chodit přes ry...

Oblouková ulice bez vysvětlení, ale s heliportem

 Pozitiva převyšují negativa a to po včerejším veřejném zastupitelstvu, které jako první po velice dlouhé době bylo přenášeno online a dokonce ponecháno v archivu do druhého dne. Je ale pro mne záhadou, jak nám paní starostka vysvětlila dění kolem vzniku jednosměrky a slepé ulice najednou. Vysvětlení bylo obsáhlé, ale v kostce řečeno, postoupila žádost z petice občanů o 21-ti podpisech panu Rychetskemu do Liberce, který pak na její pokyn konal a ona s tím již nic neudělá. Skvělá práce 👏 Touto dopravní změnou jste, pani starostko, vyhověla 21-ti podepsaným na petici, kterou krom vás dle všeho nikdo neviděl a znepříjemnila jste život stovkám obyvatel žijících v obci. Nejen to. Chybějící dopravní značky, chodníky a přehledné křižovatky jen přidávají na nebezpečnosti celku ulic Oblouková/Neumannova/Kateřinská, kde mimo jiné sídlí dětský lékař a je umístěna autobusová zastávka. Myslím, že by bylo moudré dělat rozhodnutí vhodná pro obec jako celek, a to systémově, ...