Přeskočit na hlavní obsah

Bezpečnost v obci a prevence nehod

Nedostatečná koncepce bezpečnosti v obci, chybějící přechody u školy a jinde a absolutně opomíjená Kateřinská ulice, kde obec zklamala snad v každém kroku a situaci namísto řešení dohnala do absurdna. 

Kateřinská ulice protíná značnou část naší obce a je v mnoha ohledech nebezpečnou. Nejen pro pěší provoz, ale mnohdy i pro auta po ní projíždějící. Roky zanedbávaná obcí i Libereckým krajem a až na malé výjimky bez chodníků a plná několikrát záplatovaných výmolů. Vlastníkem této komunikace je sice Liberecký kraj a jejím správcem krajská správa silnic Libereckého kraje, ale leží jako důležitá komunikační tepna ve Stráži nad Nisou, kde se s jejím stavem, i s většinou jiných komunikací, obec příliš nezabývá. 

Důvodů proč tomu tak je bude asi hodně, ale tato laxnost už nyní stojí naše občany peníze a je jen otázkou času, kdy tento přístup vyústí ve vážné zranění nebo úmrtí.



Ponechejme všeobecný stav komunikací a to nejen těch hlavních na jiné zamyšlení a pojďme se podívat na jeden konkrétní a velmi kritický úsek ulice Kateřinské, kde se kříží s ulicí Polní. Tato část komunikace leží mezi dvěma autobusovými zastávkami, nepřímo jí křižuje ulice Polní, sloužící pro mnohé chodce jako zkratka z Pavlovic a k tomu má tento úsek  zatáčku, která ačkoliv nevypadá, je velmi nebezpečná a to především za mokra.

V posledních měsících se zde stala řada vážných nehod, které jen zázrakem neskončily vážným zraněním. Obec si tohoto faktu byla a je vědoma, nicméně její řešení je více než zarážející. Sám jsem byl svědkem, když paní starostka na zastupitelstvu prohlásila situaci za vyřešenou tím, že na sloup veřejného osvětlení nechala zavěsit kameru napojenou na městskou policii v Chrastavě. Dle jejích slov je toto řešení dostatečné a umožní tak policii dohled na daný úsek a umožní zpětný rozbor nehod v tomto místě. Je to ale opravdu řešení?

Nesouhlasím s paní starostkou. Jezdím touto cestou denně a často vidím následky, které zde nehody způsobují. Od rozbitého vchodu domu po nárazu vozidla, po naproti přes ulici rozbitého plotu, nebo auta, které se přes střechu dokutálelo do spodní zahrady a už se mi ani nechce domýšlet možné následky nehody, kde vozidlo narazilo a zdemolovalo tři zaparkovaná vozidla hned u zastávky autobusu. Co se musí stát, aby se začalo hledat řešení, které nehodám zabrání?

Ano, protiargumentem věci může být, že přece obec nemůže umravňovat řidiče a být zodpovědná za chování řidičů. Ti a jen oni rozhodují o bezpečnosti jízdy, nehledě na opatření, které obec zavedla nebo zavede. Pravdou je, že bezpečnost provozu tkví především v jejich účastnících, nehledě na bezpečnostní opatření komunikace.

Tento argument, je ale platný pouze částečně, a to proto, že obec jako správce území má za úkol udělat maximum pro bezpečí svých občanů a to i v případě, že majitelem komunikace je Liberecký kraj.

Přitom nejde o zásah do práv řidičů a chodců, nebo snad porušení pravidel provozu komunikace, ale jen zabezpečení jednoho z nejnebezpečnějších úseku obce.

Jsem si vědom faktu, že ke snížení rychlosti zde asi nikdy nedojde, ale je mnoho jiných podpůrných metod, které se dají implementovat a předejít tak dalším a dalším nehodám na tomto úseku.

Řešení paní starostky, to je dáme nad úsek kameru tak, abychom nehody mohli sledovat na záznamu, není ve své podstatě řešení žádné, je to jen příklad aplikovaného nelogického kroku, který situaci nevyřeší, nezlepší ani nepředejde dalším nehodám.


Faktem zde zůstává, že obec neinvestuje do své infrastruktury a v mnoha případech neefektivně komunikuje s Libereckým krajem. Momentálním kurzem zdá se být hlavně zachovat status quo.
Podívejme se na obce kolem nás. Menší nebo větší, staví chodníky, osvětlené přechody a dbaji o stávající majetek a infrastrukturu. Zkuste se zamyslet a ukázat na změny posledních let u nás. Moc jich není a pokud nějaké už najdete, jen těžko je budete zasazovat do ucelené vize, nebo chcete-li plánu obce přesahující jedno volební období.


A co konkrétně navrhujeme? Řešení jsou, je jen třeba správné koordinace s vlastníkem komunikace, Libereckým krajem a zdůraznit vážnost dané situace. Jde zde přece o životy občanů.
Nejsme na to ani sami. Existují organizace, které celý proces koordinují a my s nimi můžeme pracovat na vyřešení situace.

Navrhujeme proto důraznou komunikaci s Libereckým krajem, zaštítění projektu organizací EABS (evropská asociace bezpečnosti silnic) a využití všech dostupných nerepresivních opatření.

Nezájem o bezpečí silničního provozu v naší obci je do nebe volající. Je zde mnoho úseků, které potřebují pozornost. Od popsaného úseku Kateřinské ulice až po chybějící přechody kolem školy(!),
nebo třeba nulové investice do chodníků.

Rád bych viděl Stráž nad Nisou jako progresivní a sebevědomou obec na niž jsou její občané hrdí a nemusí se bát poslat své děti do školy nebo za babičkou.














MS ODS Stráž nad Nisou, předseda
Vladimír Pekuláš, vpekulas@gmail.com, 775 955 839

Komentáře

Nejčtenější

Krásné Vánoce 2020

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce,  spousta dárečků pod stromeček a hodně zdraví. Mějte se rádi a užívejte atmosféru v kruhu rodinném 🎄🎄🎄

Vizuální smog obce, jakou máme vizitku?

Do Stráže nad Nisou není o mnoho méně nebo více příjezdů než do jiných obcí. Většinou, když vjíždíte do obce nebo města, vítá vás cedule typu „Vítejte v …“ a i u nás tomu není jinak. Co spoustě lidem, včetně mě, ale vadí je to, co je vedle té uvítací cedule. Bývá to technickým termínem pojmenováno – vizuální smog. Vizuální smog je „zamoření“ veřejného prostoru agresivní, charakteru svého okolí nepřizpůsobenou reklamou, nebo viditelnými rušivými prvky. Expresivněji je možné pojem definovat také jako umělé, křiklavé panoptikum zastírající opravdovou tvář města, ničící jeho jedinečnost. Na příjezdu Kateřinské a Hejnické ulice je to beztvará, i když obcí již jednou rekonstruovaná a často grafity poničená, autobusová zastávka. Sjezdem z rychlostní komunikace směrem k Benteleru máme zase krásnou přehlídku panelů z rozebraného panelového domu, opírající se o hráz bývalého Strážského koupaliště. Nechoďme ovšem daleko a pojďme se virtuálně podívat na příjezd od Krásné Studánky. Ano, máme ta...

Představení kandidátů za ODS ve Stráži nad Nisou pro komunální volby 2022

Představení kandidátů za ODS ve Stráži nad Nisou pro komunální volby 2022 Pod značkou ODS do letošních komunálních voleb jsme vytvořili opravdu silný tým, který má jak letité zkušenosti tak velký rozsah znalostí a hlavně obrovskou chuť pracovat a vylepšit tak naší obec. Představujeme tedy náš tým. 1. Radim Koutník 49 let, vzdělání SŠ-elektro, 29 let soukromý podnikatel v informačních technologiích. 4 roky místostarostou, člen ODS. Když se spokojíme s průměrností a lhostejností nemůžeme očekávat zlepšení kvality našich životů. 2. Vladimír Pekuláš 43 let, vzdělání SŠ-programátor, soukromý podnikatel, dlouholetá zkušenost podnikání v zahraničí i u nás, člen ODS. Pracovitost a přímočará řešení. Nechci dělat politiku, chci svými zkušenostmi pomoci obci, kde žiji s rodinou.   3. Roman Minařík 57 let, středoškolské vzdělaní, telekomunikační technik, 32 let soukromý podnikatel. 14 let zkušeností s administrací dotačních fondů EU, člen ODS. S rozumem, zkušenostmi a ...