Přeskočit na hlavní obsah

Glosa o vývoji Stráže, aneb proč to jde s obcí od deseti k pěti.

Na architektuře se běžně dělají semináře typu "vizuální identita měst a obcí", rád bych takový doporučil i naší obci. Její stav je žalostný a vzhledem k nechuti dělat cokoli navíc, se změn asi jen tak nedočkáme. 


Znáte malebné vesničky v Rakousku, Jižních Čechách nebo třeba, nechoďme daleko, v okolí Žitavy v Německu? Asi máme každý představu jak tyto vesnice či města vypadají a dokážeme si představit život v pěkném prostředí. Teď se zamysleme a řekněme, třeba i nahlas, co vás napadne o Stráži nad Nisou.


Mě napadá pohodlný život s občanskou vybaveností v dosahu krátké procházky, dostupnost veřejné dopravy do Liberce a zpět, pěkný kostel svaté Kateřiny Alexandrijské, nebo zachovalá brána hned naproti kostelu. Pomníček Emericha Berty, prvního padlého v prusko-rakouské válce v roce 1866, kterého údajně zastřelil místní myslivec, anebo blízká dostupnost krásné přírody procházkou přes Bělidlo.

Tak to by bylo. Je to velmi dobrá adresa, na papíře vše vypadá fantasticky a chtěl by tu žít asi každý. Připadá mi to ale spíše jako Zimmermanovská hláška „V Českých Budějovicích by chtěl žít přece každý“!


Když o tom tak přemýšlím, tak to co definuje Stráž a dává jí pomyslnou možnost si na obec vzpomenout je tu už řadu let a v mnoha případech řádu desítek let. Otázkou tedy je, co vlastně obec dělá pro občany a obec samotnou. Rozpočet má dostatečný, ke konci roku pravidelně lehce v plusu, ale kam se poděly investice a rozvoj obce?

To nové, co v obci je, převážně plyne ze soukromých investic, jako třeba rozvoj „Šmoulova“, kde obec zcela záměrně a dobře přenáší na developery nutnosti jako je výstavba chodníků, točen, manipulačních ploch, výsadby veřejné zeleně a podobně. To bohužel neznamená rozvoj obce jako celku, ale jen dané části, kde staví developer a ten, jak je známo, se snaží většinou ušetřit.


Abych zde nevyzněl jen jako pesimista, který nechce vidět pozitiva, která se zde udála. Je jich tu dost. Třeba rekonstrukce mateřské školky, částečná rekonstrukce školy, nebo třeba ještě za minulého starosty rekonstrukce zastávky u Tesly a určitě bych mohl pokračovat i s dalšími projekty.


Nazývám to nutnou údržbou obce v rámci roku. Obec sama sebe udržuje v nezměněných kolejích a hlavním cílem zdá se být příliš nevybočit, ono ne nadarmo se říká „kdo nic nedělá, nic nezkazí“.

Důležité je peníze v rámci rozpočtu obce přidělit na daný projekt, třeba jako rekonstrukce hřišť a pak rok co rok mluvit o tom, jak na tom obec pracuje. Vždyť máme přece vyčleněné prostředky na projekt! Není nadto, uchlácholit občany excelovou tabulkou a slibem, že se to určitě udělá.

Ono se ale nic neudělá samo a podíváme-li se na stav obce v časovém horizontu řekněme posledních deseti let, tak zjistíme, že byla spousta slibů, ale žádná nebo jen mizivá realizace. Naopak se zdá, že obec vlastně kolikrát ani neví co dělá. Viz třeba anabáze sběrného dvora, nebo hřiště u řadovek.


Kde máme kilometry chybějících chodníků, slíbená dětská hřiště, přechody pro chodce alespoň kolem školy? Proč, když už máme místa na tříděný odpad, se nevyváží v intervalech, aby nebyly odpadky všude kolem a popelnice nepřetékaly? Proč máme téměř všechny autobusové zastávky na hlíně a bez zastřešení? Proč se nikdo nestará o obecní majetek a nechává jej zchátrat? 

Není to lidmi, kteří pro obec pracují. Jsem si celkem jist, že třeba pánové z údržby dělají svou práci dobře a svědomitě. Co tu chybí jsou manažerské schopnosti vedení obce a plán pro obec s nadhledem několika let a ne jen jednoho volebního období rozděleného rok po roku.


Stráž má být na co hrdá už jen svým postavením vůči Liberci, ale potřebuje také schopné vedení, které ji dokáže posunou dopředu a zachovat to, co Stráž dělá Stráží.  


Ano, bude líp …. máme již zaděláno na starostkou slíbený multifunkční dům s rozpočtem cca 30 milionů korun s realizací stavby do konce roku 2022. Když se ale podívám na stav obce, tak si myslím, že by bylo na místě nejprve dostát svým slibům vůči občanům a zainvestovat chybějící infrastrukturu jako jsou třeba chodníky nebo třeba vybudovat a opravit dětská hřiště.  Bez vedení, nadhledu a investic budeme jen další obyčejná vesnice u většího města. Nechceme ale přece jen víc? Já určitě ano. Rád bych byl hrdý na to, v jaké obci žiji a kam se ubírá.






PS: Víte, proč nepoužíváme znak obce Stráže nad Nisou? (Mimochodem, jedna z mála věcí, dle které lze Stráž n.N. identifikovat) Nechte se překvapit, napíši vám o tom rychlou stať příště.

 












MS ODS Stráž nad Nisou, předseda
Vladimír Pekuláš, vpekulas@gmail.com, 775 955 839

Komentáře

Nejčtenější

Krásné Vánoce 2020

Přejeme všem šťastné a veselé Vánoce,  spousta dárečků pod stromeček a hodně zdraví. Mějte se rádi a užívejte atmosféru v kruhu rodinném 🎄🎄🎄

Vizuální smog obce, jakou máme vizitku?

Do Stráže nad Nisou není o mnoho méně nebo více příjezdů než do jiných obcí. Většinou, když vjíždíte do obce nebo města, vítá vás cedule typu „Vítejte v …“ a i u nás tomu není jinak. Co spoustě lidem, včetně mě, ale vadí je to, co je vedle té uvítací cedule. Bývá to technickým termínem pojmenováno – vizuální smog. Vizuální smog je „zamoření“ veřejného prostoru agresivní, charakteru svého okolí nepřizpůsobenou reklamou, nebo viditelnými rušivými prvky. Expresivněji je možné pojem definovat také jako umělé, křiklavé panoptikum zastírající opravdovou tvář města, ničící jeho jedinečnost. Na příjezdu Kateřinské a Hejnické ulice je to beztvará, i když obcí již jednou rekonstruovaná a často grafity poničená, autobusová zastávka. Sjezdem z rychlostní komunikace směrem k Benteleru máme zase krásnou přehlídku panelů z rozebraného panelového domu, opírající se o hráz bývalého Strážského koupaliště. Nechoďme ovšem daleko a pojďme se virtuálně podívat na příjezd od Krásné Studánky. Ano, máme ta...

Představení kandidátů za ODS ve Stráži nad Nisou pro komunální volby 2022

Představení kandidátů za ODS ve Stráži nad Nisou pro komunální volby 2022 Pod značkou ODS do letošních komunálních voleb jsme vytvořili opravdu silný tým, který má jak letité zkušenosti tak velký rozsah znalostí a hlavně obrovskou chuť pracovat a vylepšit tak naší obec. Představujeme tedy náš tým. 1. Radim Koutník 49 let, vzdělání SŠ-elektro, 29 let soukromý podnikatel v informačních technologiích. 4 roky místostarostou, člen ODS. Když se spokojíme s průměrností a lhostejností nemůžeme očekávat zlepšení kvality našich životů. 2. Vladimír Pekuláš 43 let, vzdělání SŠ-programátor, soukromý podnikatel, dlouholetá zkušenost podnikání v zahraničí i u nás, člen ODS. Pracovitost a přímočará řešení. Nechci dělat politiku, chci svými zkušenostmi pomoci obci, kde žiji s rodinou.   3. Roman Minařík 57 let, středoškolské vzdělaní, telekomunikační technik, 32 let soukromý podnikatel. 14 let zkušeností s administrací dotačních fondů EU, člen ODS. S rozumem, zkušenostmi a ...